fbpx

 Turbūt ne vienas esate girdėję posakį, kad visos ligos yra „nuo nervų“. Dažniausiai taip girdime sakant vyresnio amžiaus žmones. Tačiau žinome ir kitą, ne mažiau seną romėnų posakį: „Sveikame kūne – sveika siela“. Ką tai galėtų reikšti, atsako ir šiuolaikinės medicinos mokslas. Tyrimais yra patvirtinta, kad nervų sistemos sveikata ir netgi nuotaika labai dažnai priklauso nuo mitybos. Yra žinoma, kad nervų sistemai stiprinti reikalingos...

 Turbūt ne vienas esate girdėję posakį, kad visos ligos yra „nuo nervų“. Dažniausiai taip girdime sakant vyresnio amžiaus žmones. Tačiau žinome ir kitą, ne mažiau seną romėnų posakį: „Sveikame kūne – sveika siela“. Ką tai galėtų reikšti, atsako ir šiuolaikinės medicinos mokslas. Tyrimais yra patvirtinta, kad nervų sistemos sveikata ir netgi nuotaika labai dažnai priklauso nuo mitybos. Yra žinoma, kad nervų sistemai stiprinti reikalingos įvairios maistinės medžiagos, kurių sudėtyje yra tam tikrų vitaminų ir mineralų.

 

Nuo ko priklauso mūsų nervų sistemos sveikatos būklė?

 

Nervų sistemos stiprinimas, jos kasdienės sveikatos palaikymas yra tiesiogiai susijęs ne tik su tuo, ką patiriame, išgyvename, kaip išsimiegame, kaip laikomės darbo ir poilsio režimo, bet ir su tuo, ką valgome. Maistas, kuris svarbus mūsų nervams, turi vieną bendrą savybę – jame yra B grupės vitaminų – B1, B6, B12. Šių vitaminų organizmą papildytume, valgydami daugiau žuvies produktų, neaplenkdami patiekalų, kuriuose yra galvijų kepenų, paukštienos, įvairių ankštinių – žaliųjų žirnelių, žemės riešutų, avinžirnių. Šių vitaminų taip pat yra avokaduose, grikių ir avižų kruopose.

 

Jeigu minėti maisto produktai – ne iš tų, kurie žadina jūsų apetitą, turėtume jus papildomai nuliūdinti: sykį užvalgę vieno iš tokių patiekalų problemos neišspręsite. Bėda ta, kad nervų sistemos stiprinimas – tai kasdienis tokio maisto vartojimas, nes B grupės vitaminų mūsų organizmas nekaupia, turime jo atsargas papildyti kiekvieną dieną.

 

Nervų sistemos stiprinimas vien B grupės vitaminų vartojimu neapsiriboja. Šiuos vitaminus turėtų lydėti ir vitaminai A ir C. Pastarieji mūsų nervų sistemai reikalingi kaip antioksidantai, kurie padeda neutralizuoti neigiamą laisvųjų radikalų poveikį. Laisvųjų radikalų atsiradimas, grasinantis pažeisti sveikas organizmo ląsteles, gali būti streso padarinys, o vitaminai A ir C padeda atremti šių biocheminių junginių poveikį.

 

Optimalios sveikatos būklės palaikymas

 

Kaip stiprinti nervų sistemą, jei niekaip nepavyksta išsimiegoti? Tiesa ta, kad nervų sistemai ir gerai psichologinei savijautai didelę įtaką turi nakties miego trukmė bei kokybė. Tuo tarpu nemigą gali sukelti magnio trūkumas organizme. Kita bėda – miegame pakankamai, bet vis tiek jaučiame nuovargį, silpnumą, mieguistumą. Ko trūksta? Galimas dalykas, kad tai – cinko trūkumo išdava. Ką daryti, kad nervų sistemai stiprinti su maistu gautume jai svarbių magnio ir cinko? Magnio yra kakavoje, bananuose, bulvėse, moliūguose, žaliose lapinėse salotose, slyvose, lazdyno riešutuose, migdoluose, melionuose. Cinko gautume, valgydami ankštinius, graikinius riešutus, linų sėmenis, kviečių sėlenas, austres.

 

Blogą nuotaiką siejate su niūriu dangumi ir saulės trūkumu? Saulės šviesa iš tiesų skatina organizmą gaminti vitaminą D, kuris irgi yra siejamas su nervų sistemos sveikata. O jeigu, džiaugdamiesi geru ir nebūtinai labai saulėtu oru, išeisite pasivaikščioti, pabėgioti, pasportuoti, vietoje niūrių minčių ir slegiančių vidinių pokalbių su savimi pačiu rinksitės gerą kompaniją – tai irgi prisidės prie geresnės jūsų nervų sistemos sveikatos. Mat aktyvi fizinė, smagi veikla paskatina hormonų, turinčių poveikį gerai nuotaikai, gamybą – organizmas pats gaminasi chemines medžiagas savo paties sveikatai palaikyti. Tik nepamirškime, kad nervinių ląstelių atnaujinimui reikalingos statybinės medžiagos, tai – su maistu gaunami baltymai ir riebalai. Vadinasi, reikėtų nepamiršti valgyti žuvies, paukštienos, neriebios mėsos, gyvūninius riebalus dažniau pakeičiant nerafinuotais augaliniais aliejais.

 

Apibendrindami galėtume sakyti, kad nervų sistemos stiprinimas – tai įvairių maistinių medžiagų ir sveikatai palankios veiklos kompleksas, prisidedantis ir prie viso organizmo sveikatos puoselėjimo. Jeigu matome, kad per sunku vienu ypu išpildyti visas sąlygas, kurių reikia mūsų sveikiems nervams, galime sau padėti, vartodami įvairius maisto papildus. Šiuolaikinė farmacija mūsų patogumui siūlo papildų kompleksus – nebereikia atskirai komplektuoti vitaminų ir mineralų.

 

Šiuolaikinė medicina patvirtina senų posakių apie nervus ar sielą teisingumą. Nervai mums yra svarbesni nei gali pasirodyti. Tad nederėtų sumenkinti nervų sistemos bėdų ir laiku pasirūpinti savimi.

Skaityti daugiauSkaityti mažiau