fbpx

Kartais sakoma, kad šaltuoju metų sezonu mūsų organizmas nėra toks atsparus. Dėl šios priežasties daugelis mūsų greičiau susergame peršalimo ligomis ar kitokiomis infekcijomis. Labai dažnai tvirtinama, kad tokiu metu labiausiai neatsparūs yra maži vaikai, nes jų imunitetas įvairiems ligų sukėlėjams dar nėra susiformavęs. Vis dėlto tas pats polinkis dažniau sirgti šaltuoju sezonu būdingas ir suaugusiems žmonėms. Ir tai nėra vien įtarimas, o moksliškai pa...

Kartais sakoma, kad šaltuoju metų sezonu mūsų organizmas nėra toks atsparus. Dėl šios priežasties daugelis mūsų greičiau susergame peršalimo ligomis ar kitokiomis infekcijomis. Labai dažnai tvirtinama, kad tokiu metu labiausiai neatsparūs yra maži vaikai, nes jų imunitetas įvairiems ligų sukėlėjams dar nėra susiformavęs. Vis dėlto tas pats polinkis dažniau sirgti šaltuoju sezonu būdingas ir suaugusiems žmonėms. Ir tai nėra vien įtarimas, o moksliškai pagrįsta tendencija. Tad kaipgi veikia imuniteto stiprinimas suaugusiems?

 

Kodėl svarbu stiprinti imunitetą šaltuoju sezono metu?

 

Turbūt nieko nauja nepasakysime, teigdami, kad absoliuti dauguma žmonių gyvena anaiptol ne sterilioje aplinkoje. Tiek mūsų aplinkoje, tiek ir nosiaryklėje ar ryklėje gausu virusų, bakterijų ir kitokių rūšių ligų sukėlėjų. Ne išimtis – gripo ar Covid-19 virusai. Kodėl tad šaltuoju metų laikotarpiu virusai ir bakterijos mūsų organizmą pažeidžia dažniau nei vasaros mėnesiais?

 

Vienas iš atsakymų, kurį pateikia tyrėjai – organizmo atsparumą, esant šaltam orui, sumažina imuninį atsaką nosies ertmėje. Kai tik įkvepiame šalto oro, nukrinta temperatūra nosies viduje, ir tai pažeidžia šnervėse esančias apsaugines ląsteles, kurių funkcija – kovoti su virusais ir bakterijomis. Tas pats nutinka tiek vaikams, tiek ir suaugusiems. Jei temperatūra nosyje sumažėja bent 5 laipsniais, mūsų imuninės sistemos galia atremti viršutinių kvėpavimo takų infekcijas sumažėja dvigubai. Ilgai laukti netenka – ima perštėti gerklė, varvėti iš nosies ar ją užgula sloga, sunku kvėpuoti, dar po kiek laiko žmogus ima kosėti, pakyla kūno temperatūra, kai kuriems – tiek vaikams, tiek suaugusiems pacientams pasireiškia įvairūs bėrimai.

 

Yra taip pat žinoma, kad šaltuoju sezonu paūmėja įvairios lėtinės ar uždegiminės ligos – ima skaudėti sąnarius, paūmėja širdies ir kraujagyslių susirgimai. Tad beveik visi žino, kad tiek šaltis, tiek drėgmė, ypač sudėjus juos kartu, dažniausiai turi neigiamą poveikį sveikatai. Yra manoma, kad tai žmonėms ir ne tik jiems, bet ir daliai gyvūnų, tai yra užprogramuota genetiškai – taip mūsų organizmas reaguoja į aplinkos pokyčius. Nustatyta, kad žiemą imuninė sistema susilpnėja.

 

Priemonės, kurios stiprina mūsų organizmą

 

Kaip galėtume padėti savo imuninei sistemai ir užkirsti kelią susirgimams, kurie tik dar labiau išvargina, nualina organizmą? Pagrindinės priemonės – higienos laikymasis, aplinkos sąlygoms pritaikyta tinkama apranga, subalansuota mityba, darbo ir poilsio balansas, grūdinimasis, pakankama miego trukmė, organizmo stiprinimas, jo atsparumo didinimas. Laikantis šių taisyklių, jūsų organizmas sustiprės: imuniteto stiprinimas suaugusiems lygus ir gero pavyzdžio parodymu savo atžaloms.

 

Kartais užmirštamos paprasčiausios higienos priemonės – pavyzdžiui, plautis rankas, ir ne bet kaip, o kruopščiai, laikantis tam tikrų taisyklių. Tai ypač svarbu lankantis viešose vietose. Ne visada prisimenama vėdinti patalpas, kuriose nėra įrengta efektyvi vėdinimo sistema. Svarbu išsiugdyti įprotį nuolat valgyti įvairius šviežius vaisius ir daržoves, dažniau būti gryname ore, be to, jei tik įmanoma, vengti staigių temperatūros pokyčių. Virusus naikinanti saulė, grynas oras ir fiziniai pratimai padeda atremti virusus! Kita vertus, jei tik galite, skiepykitės nuo virusinių susirgimų, jei tik turite tokią galimybę. Ir netgi jei visa tai atsiminsite, tačiau savimi rūpinsitės miego sąskaita – pavyzdžiui, trumpindami nakties poilsio laiką, patirdami ilgalaikį stresą, fizinį ir emocinį nuovargį, sustiprėti bus labai sunku ar netgi neįmanoma.

 

Maisto papildų reikšmė ir nauda mūsų sveikatai

 

Reikėtų nepamiršti, kad nualinti, susilpninti organizmą yra kur kas lengviau negu jį sustiprinti, kitaip sakant, organizmo stiprinimas reikalauja tam tikrų pastangų – pats savaime jis nesustiprėja. Imuniteto irgi neįgyjame per trumpą laiką – tam organizme turi įvykti aibė cheminių procesų, atsinaujinti daugybė ląstelių. Net jei sakoma, kad anksčiau žmonės buvo stipresni, tai galbūt reiškia, kad jie daugiau judėjo, ilgiau būdavo gryname ore, valgydavo įvairų, natūralų, neperdirbtą maistą.

 

Deja, gyvename pramoninės maisto produktų gamybos laikais, maistas mus dažniausiai pasiekia smarkiai perdirbtas, praradęs ne vieną medžiagą, padedančią geriau įsisavinti maistines medžiagas. Dėl mūsų skubėjimo ar neišmanymo esame linkę valgyti kokius nors savo mėgstamus patiekalus, mityba tampa monotoniška, neįvairi. Tai neužtikrina, kad organizmas gautų visas jam reikalingas medžiagas – pakankamai įvairių baltymų, angliavandenių, naudingų riebalų. Galima sakyti, kad šiais laikais teiginys, kad visų būtinų medžiagų žmogus turi gauti su maistu, lieka vien tik teorija, bet ne praktika. Todėl vis daugiau žmonių visame pasaulyje naudoja maisto papildus, iš kurių labiausiai žinomi yra vitaminai.

 

Dalis tokių papildų yra vitaminai organizmo stiprinimui, kiti atlieka ir papildomą antioksidantų funkciją – padeda sumažinti neigiamą laisvųjų radikalų poveikį ir apsaugo organizmo ląsteles nuo  pažeidimų.

 

Kiek ir kokių vitaminų reikia žmogaus kasdienei sveikatai palaikyti? Vienareikšmiško atsakymo, deja, nėra. Tai priklauso ir nuo mitybos įpročių, ir nuo sezono, taip pat – žmogaus amžiaus, aktyvaus ar pasyvaus gyvenimo būdo, sveikatos būklės, netgi patiriamos nervinės įtampos ar streso. Negana to, kiekvieno žmogaus organizmas turi individualius gebėjimus įsisavinti maiste ar netgi papilduose esančias maisto medžiagas.

 

Nesuklysime tardami, kad vienas iš organizmui reikalingiausių, seniausiai žinomų ir vartojamų maisto papildų yra vitaminas C. Bėda ta, kad šio vitamino mūsų organizmas nekaupia. Kitaip sakant, negalėtume, tarkim, vasarą vartoti ypač daug šių vitaminų turinčių maisto produktų ir būti užtikrinti, kad šaltuoju sezonu mūsų organizmas vartos vitamino C atsargas. Vadinasi, šio vitamino – ar su maistu, ar maisto papildų pavidalu turėtume gauti kasdien. Tai ypač aktualu šaltuoju sezonu, nes šis vitaminas vertinamas kaip vienas svarbiausių žmogaus organizmui stiprinti.

 

Kitas vitaminas, siejamas ir su geresniu vitamino C įsisavinimu, yra vitaminas E. Jis ypač reikalingas gerai savijautai palaikyti, o neretai dar siejamas ir su gebėjimu deginti perteklinius riebalus bei palaikyti grožį – pastarasis, beje, visada susijęs ir su sveikata.

 

Iš kitų geriausiai žinomų vitaminų, kurie mums yra būtini kasdien ir kurių stygių labiausiai galime pajusti šaltuoju metų laiku, trūkstant saulės šviesos, paminėtinas vitaminas D. Jo poveikis siejamas ir su organizmo atsparumu, ypač kalcio ir fosfatų balanso organizme palaikymu. Pastarosios medžiagos turi didelę įtaką, palaikant kaulinio ir jungiamojo audinio, taip pat dantų ir raumenų sveikatą. Šis vitaminas ypač svarbus augančiam organizmui, tad jis skiriamas jau pirmaisiais žmogaus gyvenimo metais.

 

Organizmo atsparumui didinti šaltuoju sezonu yra svarbios ir omega (omega-3 ar omega-6) riebalų rūgštys. Jau seniai yra nustatyta, kad pažeista riebalų rūgščių pusiausvyra gali sukelti įvairias ligas, kurių dalis – sunkiai gydomos. Negaudami tinkamo omega-3 ir omega-6 rūgščių kiekio, galime greitai ir dažnai peršalti, greitai pavargti, jausti raumenų silpnumą, išgyventi blogą nuotaiką. Be to, atkreiptinas dėmesys, kad šių dviejų riebalų rūgščių poveikis yra skirtingas, tad svarbu yra išlaikyti jų balansą organizme.

 

Nedaug kas žino, kad žiemos periodu vienas svarbiausių elementų mūsų organizmo atsparumui palaikyti yra cinkas. Yra žinoma, kad jis ypač svarbus, gydantis žaizdas ar lengvus odos pažeidimus. Be to, jei organizmui trūksta cinko, yra sutrikdomi įvairių maistinių medžiagų įsisavinimo procesai – imame jausti energijos stygių.

 

Renkantis maisto papildus organizmui stiprinti, yra patogu vartoti vitaminų ir mineralų rinkinius, įvertinant juose esančių veikliųjų medžiagų santykį su paros norma.

 

Taigi, tiek imuniteto stiprinimas suaugusiems, tiek vaikams nėra sudėtingas – atsižvelkite į svarbiausius mūsų nurodytus patarimus ir džiaukitės stipria sveikata!

Skaityti daugiauSkaityti mažiau