fbpx

Turėti darbą – tai ne tik uždirbti pinigų, bet ir įgyti socialinių ryšių, susidraugauti su kolegomis, dalytis idėjomis, įgyti motyvaciją tobulėti, siekti užsibrėžto tikslo ir padidinti savigarbą jį pasiekus. Kita vertus, visą šį procesą gali lydėti įtampa darbe. Stresas darbe patiriamas ypač tais atvejais, kai pakeičiame darbovietę ar organizacijoje, kurioje dirbame, vyksta reikšmingos permainos: keičiasi vadovai, mažinamas darbuotojų skai...

Turėti darbą – tai ne tik uždirbti pinigų, bet ir įgyti socialinių ryšių, susidraugauti su kolegomis, dalytis idėjomis, įgyti motyvaciją tobulėti, siekti užsibrėžto tikslo ir padidinti savigarbą jį pasiekus. Kita vertus, visą šį procesą gali lydėti įtampa darbe. Stresas darbe patiriamas ypač tais atvejais, kai pakeičiame darbovietę ar organizacijoje, kurioje dirbame, vyksta reikšmingos permainos: keičiasi vadovai, mažinamas darbuotojų skaičius, vyksta restruktūrizacija ir panašiai. Stresas darbe gali paveikti taip stipriai, kad bet kokie privalumai, susiję su darbo turėjimu, nublanksta. Priešingai, streso pasekmės organizmui gali būti tokios didelės, kad galime ne tik prarasti darbingumą, bet ir būti priversti ieškoti medikų pagalbos.

 

Ilgalaikis stresas darbe

 

Ilgalaikis stresas darbe gali sukelti įvairių negalavimų. Pirmieji negalavimų požymiai gali būti padidėjęs irzlumas bei nervingumas, greitai pavargstama. Gali būti, kad įtampa darbe verčia jus nuolat būti susijaudinusiems, neadekvačiai ūmiai ar perdėtai neigiamai reaguoti į naujas užduotis ar iškilusias problemas arba užsisklęsti, atsiriboti nuo bendravimo su kolegomis. Kartais nuolatinis nerimavimas dėl to, kad nespėsime atlikti savo darbo užduočių, kad netgi galime netekti patogios profesinės pozicijos ar darbo vietos, pasireiškia tuo, kad dirbame be jokių pertraukų, nešamės dabą į namus ar atidėliojame mums priklausančias apmokamas atostogas.

 

Streso darbe priežastys

 

Streso valdymas darbe iš dalies priklauso ne vien tik nuo darbuotojo, bet ir nuo darbdavio. Stresas darbe gali kilti ir tęstis dėl to, kad darbuotojai gauna neaiškiai suformuluotas užduotis, darbas blogai organizuojamas arba organizuotumo trūksta pačiam darbuotojui, darbo krūvis yra per didelis, darbdavys užduoda ar pats darbuotojas prisiima kelias užduotis vienu metu, neigiamą poveikį turi ir fiziškai ar psichologiškai toksiška aplinka – kenksmingos darbo sąlygos, mobingo elementai, pagalbos trūkumas. Jei darbo aplinkoje pastebite vieną ar keletą panašių aplinkybių, gali būti, kad stresas darbe yra jūsų kasdienybės dalis ir nieko nelaukdami turite susirūpinti, kaip sumažinti stresą.

 

Daugybe tyrimų yra patvirtinta, kaip smarkiai stresas gali sutrikdyti sveikatą. Iš pradžių galime to nepajusti, nors žalojantys pokyčiai jau gali būti prasidėję. Kaip stresas veikia organizmą? Jei ima varginti galvos skausmai ar nemiga, aukštas kraujospūdis ar nutukimas, galime ieškoti visa tai sukėlusių ligų, nors iš tiesų tai gali būti tiesiog streso simptomai. Tuo tarpu stresas gali sukelti įvairias širdies ir kraujagyslių ligas ar netgi diabetą.

 

Pradėjome valgyti per daug ar per mažai, pasireiškia pykčio protrūkiai, ėmėme piktnaudžiauti alkoholiu ar narkotikais, pradėjome rūkyti, patiriame miego sutrikimus – viso to priežastis gali būti stresas darbe, namuose ar dėl pašlijusių santykių. Dar blogiau, jei stresą patiriame visose savo aplinkose.

 

Kaip sumažinti įtampą, susidariusią darbe?

 

Ar panašiomis aplinkybėmis vienintelė išeitis būtų vaistai nuo streso? Jokie medikamentai neapsaugos nuo streso, ypač jei jį sukelia mūsų nekontroliuojamos ar tik menkai valdomos aplinkybės. Kaip jau sakyta, stresas darbe priklauso ne tik nuo samdomo darbuotojo, bet ir nuo jo nepriklausančių sąlygų.

 

Kai kuriais atvejais neigiamų veiksnių darbo aplinkoje gali būti tiek daug, kad išeitis būtų pakeisti darbovietę. Bet jeigu jūsų profesijos atstovams skirtų laisvų darbo vietų pasiūla nežada nieko gero? Tokiu atveju pirmiausia turėtume išmokti valdyti stresą. Kruopščiau planuokime darbus, pasidomėkime savo teisėmis, užmegzkime ryšius su profsąjunga, subalansuokime darbo ir poilsio režimą, pasikonsultuokime su psichologu, pasidomėkime saviugda, kvėpavimo pratimais, stebėkime gamtos reiškinius ar gyvūnų elgseną, raskime laiko veiklai, nereikalaujančiai lenktyniauti, siekti rezultatų. Gali būti, kad pakaks bent poros šių paminėtų priemonių, kad stresas darbe taptų nereikšmingas ar pavyktų jį suvaldyti.

 

Šiais laikais yra žinoma aibės technikų, kaip suvaldyti stresą, tereikia tuo pasidomėti. Nuo streso vaistai turėtų pirmiausiai būti ne stiprūs raminamieji ir jau tikrai ne svaigalai, o natūralūs nervų sistemai stiprinti skirti maisto papildai.

Skaityti daugiauSkaityti mažiau